Jak wzmocnić serce? Garść przydatnych wskazówek

Jak wzmocnić serce?

Zacznijmy od początku, serce – co to jest? Zapewne każdy z nas zna odpowiedź na to pytanie. Serce jest organem wewnętrznym, zbudowanym z włókien mięśniowych, pompującym krew, dzięki czemu wszystkie procesy życiowe są podtrzymywane. Nasz organizm jest swoistym zbiorem naczyń połączonych. Jeśli coś przestaje funkcjonować tak jak powinno, z pewnością również coś innego zacznie chorować. Dbanie o serce jest szczególnie istotne. Od niego bowiem zależy, czy jak będzie przebiegał transport krwi do wszystkich komórek. Krwi, zapewniającej odpowiednie dotlenienie i odżywianie organów.


Nawigacja:

Jak wzmocnienie serca pomoże na co dzień?

Jeżeli pojawią się duszności, osłabienie lub ból serca, objawy te mogą sygnalizować stan przedzawałowy, zapalenie osierdzia (czyli woreczka, w którym umiejscowione jest serce), albo zapalenie mięśnia sercowego. Oczywiście nie są to wszystkie możliwe przyczyny pojawiającego się bólu serca. Warto jednak skonsultować te objawy z lekarzem i zadbać o serce, żeby zminimalizować ryzyko chorób z nim, oraz z układem krążenia związanych.

Szybkie bicie serca – co robić, gdy je odczuwamy za często?

Inną nieprawidłowością związaną z sercem jest zaburzenie jego rytmu. Zbyt szybkie bicie serca, co robić w takim przypadku? Jak podkreśla Poradnik Zdrowia, zaburzenia pracy serca mogą wskazywać na wiele nieprawidłowości i nie należy ich lekceważyć. Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę i ustali dalsze postępowanie. W niektórych przypadkach konieczne może być przyjmowanie leków na antyarytmię, mającą uregulować bicie serca. Dostępne na rynku suplementy na serce, mogą stanowić dobre wsparcie w profilaktycznym dbaniu o mięsień sercowy.


Odpowiednie witaminy na serce też pomogą!

Warto też przyjmować na serce witaminy, takie jak witaminy z grupy B i witaminę E. A także selen, koenzym Q10 oraz magnez. Witaminy na serce znajdziemy w chudym mięsie, zdrowych tłuszczach i tłustych rybach morskich. Magnez warto przyjmować dodatkowo, szczególnie jeśli pijemy dużo kawy, która wypłukuje go z organizmu. W przypadku niechęci do przyjmowania leków syntetycznych możemy wybrać na serce zioła. Warto jednak skonsultować to z już farmaceutą albo lekarzem, ponieważ nie wszystkie preparaty ziołowe nadają się dla każdego. Ponadto, jeśli ktoś przyjmuje na stałe jakieś leki, powinien dowiedzieć się, czy w połączeniu z lekami nie dadzą one niepożądanych skutków ubocznych.

Sprawdzone zioła na serce, które je wzmocnią

To między innymi konwalia majowa, głóg dwuszyjkowy, naparstnica, jemioła pospolita, miłorząb dwuklapowy lub czosnek pospolity. Im więcej preparatów będziemy przyjmować, tym większe ryzyko, że przekroczymy bezpieczną dawkę któregoś z używanych w nich składników. Dlatego warto poszukać sobie czegoś, co będzie zawierało kompleksowy skład, mający za zadanie wzmocnić nasze serce.

Dobrym wyborem mogą być na przykład kapsułki Cardio Life

Są one dobrym uzupełnieniem składników wspomagających pracę serca. Oprócz suplementacji warto zadbać też o zbilansowaną dietę oraz odpowiednią ilość ruchu. Nie należy też palić papierosów. Najważniejsze jest, by nie obciążać serca koniecznością nadmiernej pracy, spowodowanej naszą nadwagą. Dbajmy o ogólny stan naszego organizmu. Nasze serce z pewnością to doceni.

Źródła:
  1. Diet for Healthy Heart, Dr. Bimal Chhajer, Fusion Books, 2016, ISBN: 8128819747, 9788128819742
  2. Choroby serca. Lekarz rodzinny, Katarzyna Wrotek, Helion, 2013, ISBN: 8324673342, 9788324673346