Zawał serca – co to w ogóle jest i jak go rozpoznać?

zawał serca - co to jest

Na zawał serca zapada rocznie około 100 tysięcy osób. Co to jest zawał serca? Dlaczego zawał serca objawy u kobiet ma diametralnie różne niż objawy zawału serca u mężczyzn? Czy mając cichy zawał objawy są widoczne, czy utajone? Na czym polega leczenie? Jak rozpoznać zawał serca, a jak jemu zapobiegać?


Nawigacja:

Czy zawałem serca trzeba się przejmować?

Zawał mięśnia sercowego to tak naprawdę ostry zespół wieńcowy, spowodowany nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Przyczyną dolegliwości w zawale mięśnia sercowego jest zawsze niedokrwienie mięśnia sercowego. Typy zawału serca są zależne od stopnia jego nasilenia. Zawał serca diagnozuje się przy użyciu EKG. W przypadku zawału serca liczą się minuty, dlatego warto zapoznać się jakie atak serca objawy może wywoływać. Jednak nie jest to takie proste, gdyż objawy zawału serca u kobiet i objawy zawału u mężczyzn różnią się dosyć mocno.

Objawy zawału u mężczyzn

Najczęściej objawy zawału serca u mężczyzn, niezależnie od płci, to ból w klatce piersiowej. Pierwsze objawy zawału mogą być określane jako bolesne pieczenie, duszenie czy rozsadzanie. Jeśli nie mija po kilku minutach to możemy podejrzewać zawał. Zdarzają się uczucia duszności, ból łopatek czy szczęk. Objawy zawału u kobiet nie zawsze jednak są bolesne i często mylone są początkowo ze zwykłym zmęczeniem lub przeziębieniem.

Objawy zawału u kobiet

Zawał serca u kobiet objawy ma także ze strony układu pokarmowego: biegunki i wymioty, choć to drugie także często występuje u mężczyzn. Bardzo często występują objawy zawału u młodych ludzi takie jak niepokój czy strach, co jest całkowicie zrozumiałe. Niekiedy, choć bardzo rzadko, objawy zawału serca u człowieka stanowią zaburzenia czucia, swędzenie. Niekiedy zawał mięśnia sercowego występuje z szybko zmieniającymi się uczuciami gorąca lub zimna, wraz z oblewaniem się potem. Efektem problemów z oddychaniem czy zaburzeniami czucia bywa panika, a nawet objaw ataku serca to nagła utrata widzenia i omdlenia. Objawów jest tak dużo, że nietrudno pomylić lub zbagatelizować objawy zawału mięśnia sercowego, szczególnie jeśli to objawy zawału serca u młodych ludzi, których nie podejrzewamy o choroby sercowe.


Zawał serca – objawy a leczenie

Wiedząc jakie zawał serca objawy posiada i czego możemy się spodziewać, jest o wiele łatwiej zareagować właściwie. Bez względu na to jakie są objawy zawału serca przede wszystkim musimy powiadomić lekarza o problemie, a w przypadku nagłego i silnego bólu zadzwonić po karetkę. To lekarz zaleci dalsze badania, w tym EKG.

Zawał mięśnia sercowego może doprowadzić do śmierci!

Objawy zawału mięśnia sercowego nigdy nie powinny być bagatelizowane, gdyż często zawał powoduje spore skutki, a nieleczone prowadzić mogą nawet do śmierci. Tym bardziej, że wcześniejszy mały zawał serca objawy może mieć zerowe i przechodzić bezobjawowo. Po konsultacji lekarskiej najczęściej chory otrzymuje leki, czasem do przyjmowania na stałe i zalecana jest stała opieka kardiologiczna. Zadaniem chorego powinno być zapoznanie najbliższych jak rozpoznawać zawał, by mogli oni szybko zareagować w razie problemu zdrowotnego chorego.

Podsumowując, zawał objawy może mieć mylące

Pamiętajmy: zawał objawy może mieć różne, czasem wcale, a zawał kobiet objawy może mieć mylone z przeziębieniem czy przemęczeniem. Jeśli masz wątpliwości, lepiej skonsultuj się z lekarzem.

Źródła:
 1. Przewlekła niewydolność serca, Piotr Podolec, Ewa A. Jankowska, Piotr Ponikowski, Waldemar Banasiak, 2009 r., Medycyna Praktyczna, ISBN: 978-83-7430-127-5
 2. Next Medical Revolution, Angiology: Prevent Your Heart Attack Or Stroke, Alfred S. CallahanRoyal Society of Medicine, Altman Publishing, 2004, ISBN: 1860360297, 9781860360299
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback z własnej strony.

4 komentarze to “Zawał serca – co to w ogóle jest i jak go rozpoznać?”

 1. Anna pisze:

  W mojej rodzinie jest wielka tragedia, a przejawia się ona tak, bardzo prosto, treściwie i dość dramatycznie.

  Praktycznie 3/4 kobiet jak nie więcej umiera na problemy związane z sercem: niewydolność, problemy z komorami, zawały, zdarzyło się nawet kilka dziur, gdzie problemy były od urodzenia.

  Chciałoby się gorzko zaśmiać – teraz tylko ja czekam na swoją kolej, ale ja w odróżnieniu od pań moich najsłodszych – mam jakąś alternatywę.

  Na szczęście lek Cardio Life pomógł mi cofnąć naturalne schorzenie i pozwolił żyć nie tyle co normalnie, co bez ogromnych zmartwień, bo to jest właśnie tym, co najbardziej mnie zabijało.

  Trzymajcie kciuki by to się utrzymało.

 2. Anastazja pisze:

  Witam was drogie dziewczęta i drogie panie.
  Miałam pewien ogromny problem, bowiem pomyliłam przeziębienie z narastającą chorobą wieńcową.
  I naprawdę nie polecam. Jeszcze pierwsze znaki zignorowałam opiekując się dziećmi.
  Zrobiło się trochę nerwowo, ale w końcu mój mąż zareagował i na szczęście obyło się bez tragedii.
  Tak czy siak – macie jakiekolwiek wątpliwości czy myśl złą – działajcie!

 3. Alojzy pisze:

  A może by tak po prostu chodzić do lekarza?

 4. Wierny pisze:

  Oddawajcie krew. Profit będzie podwójny. Nie dość, ze sama krew poleci do potrzebujących, to i wy będziecie mieli w miarę regularny wgląd w swoje zdrowie.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany, żeby zostawić komentarz.

Uruchomione przez WordPress