Choroby serca to nie tylko nadciśnienie tętnicze

choroby serca

Miej serce dla Twojego serca! Dlatego zdobądź wiedzę na temat jego chorób. Poznaj objawy chorego serca i już dziś zapobiegaj ich pojawieniu się. Dowiedz się więcej o profilaktyce i zadbaj o ten jeden z najważniejszych narządów Twojego ciała zanim zachorujesz.

Nadciśnienie tętnic to nie jedyna choroba

W nomenklaturze medycznej wyróżnia się wiele chorób tego narządu. Wskazuje się między na takie schorzenia jak: kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze, nerwicę serca, zapalenia serca czy też niewydolność krążenia. Objawy choroby serca często mogą sugerować zupełnie inną chorobę, dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się zaburzenia tego narządu. Poniżej zestawiliśmy główne objawy najczęściej występujących chorób serca.

Kołatanie serca – kolejna epidemia XXI wieku

Jak wynika z rozmowy przeprowadzonej przez portal MedOnet z prof. Łukaszem J. Szumowskim, kierownikiem Kliniki zaburzeń Rytmu serca Instytutu Kardiologii w Aninie, nazywana epidemią XXI wieku choroba, która z roku na rok zbiera coraz większe żniwo, dotyczy już nawet 400 tysięcy osób . Brak tchu, omdlenie, przyspieszone bicie serca, nudności, omdlenia oraz bóle w klatce piersiowej to cechy charakterystyczne dla choroby jaką jest kołatanie serca. Objawy mogą pojawić się nagle i wytrącić Twój świat do góry nogami. Tego typu objawy mogą pojawiać się tylko w określonych sytuacjach, jak np. duży wysiłek, ciąża albo towarzyszyć innym chorobom, m.in. depresji.

Gdy pojawi się kołatanie serca – co robić?

W przypadku pojawienia się tej choroby serca objawy należy skonsultować z kardiologiem, który wykona badanie serca. Może to być EKG, koronografia albo badanie krwi, które określi poziom stężenia potasu, wapnia i sodu oraz hormonów tarczycy. To pozwoli mu dobrać odpowiednie leczenie.

Nadciśnienie tętnicze

Choroba, w czasie której ciśnienie przekracza ustaloną normę to nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie – objawy

Objawy, które charakteryzują to schorzenie to między innymi: zaburzenia snu, krwawienie z nosa, nerwowość, łomotanie serca oraz ucisk w jego okolicy.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Jeśli nie wiesz jak zbić ciśnienie udaj się do swojego lekarza, który przepisze Ci odpowiednie leki. W razie konieczności wyśle także na konsultację do lekarza specjalizującemu się w leczeniu chorób serca, w tym zaburzenia jakim jest nadciśnienie tętnicze. Leczenie, które zostanie dobrane pomoże zwalczyć wysokie ciśnienie. Objawy ustąpią. Pamiętaj jednak, że często wystarczy zniwelować źródło choroby. Stres oraz duży wysiłek sprzyjają uaktywnianiu się w naszym organizmie takich schorzeń jak nadciśnienie. Objawy są więc odpowiedzią na Twój styl życia, na który masz przecież wpływ.

Nerwica serca – najgorsza konsekwencja stresu

Duszności, ból i uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej oraz kołatanie serca to główne objawy nerwicy serca. Przyczyny tej choroby upatruje się w nadwrażliwości mięśnia serca na bodźce nerwowe, do których należą stres oraz lęk.

Nerwica serca – leczenie

Jeśli więc na co dzień towarzyszy Ci silny stres, zbyt szybkie tempo życia czy stały lęk, znajdujesz się w podwyższonej grupie zachorowań na chorobę, którą jest nerwica serca. Objawy może łagodzić codzienny trening uspokajający, a także prowadzenie stałego trybu życia.

Niewydolność serca 

Inne choroby niezwiązane z układem krwionośnym często są przyczyną choroby jaką jest niewydolność serca.

Niewydolność serca  – objawy

Objawy to między innymi: obrzęki, nykturia czyli nocne oddawanie moczu, zimne ręce lub nogi, zwiększenie lub utrata masy ciała, a także zaburzenia termoregulacji ciała.

Niewydolność serca – leczenie

Aby wyleczyć niewydolność krążenia objawy należy najpierw skonsultować z kardiologiem, który dobierze sposób leczenia polegający przede wszystkim na eliminacji przyczyn dolegliwości, np. ograniczenie jedzenia sodu obecnego w gotowej żywności i fast foodach.

Zapalenie serca

Kolejną chorobą, którą przedstawimy w tym tekście jest zapalenie mięśnia sercowego.

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy

Objawy, które mogą pojawić się podczas tej choroby to: duszność, tachykardia, łatwa męczliwość, obrzęki kostek oraz podudzi. Często towarzyszące schorzeniu jakim jest zapalenie serca objawy to także ból gardła, wysoka gorączka oraz bóle mięśni i stawów. Jeśli organizm nie reaguje na leczenie zaproponowane przez lekarza, może dojść do niewydolności serca, co jest wskazaniem do przeszczepu serca.

Chorob serca można zapobiec!

Zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta pozbawiona wysoko przetworzonej żywności, sport, regularny odpoczynek oraz dbałość o dobre samopoczucie poprzez zapewnienie sobie higieny snu są najlepszą profilaktyką w tego typu chorób.

Źródła:
 1. Atrial Fibrillation: From Bench to Bedside Contemporary Cardiology, Andrea Natale, Jose Jalife, Springer Science & Business Media, 2008, ISBN: 1597451630, 9781597451635
 2. Migotanie przedsionków: postacie, mechanizmy, postępowanie, rola ablacji, Franciszek Walczak (medycyna)Janusz SiebertŁukasz Szumowski (kardiologia), Serce dla Arytmii. Fundacja na Rzecz Elektrofizjologii, 2008, ISBN: 8392780809, 9788392780809
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback z własnej strony.

5 komentarzy to “Choroby serca to nie tylko nadciśnienie tętnicze”

 1. Madzia pisze:

  Karolino, niestety pozostaje Ci się “męczyć” w NFZ. Jednak nie ma tego złego, zapisz się na listy do kilku szpital, to powinno już mocno pomóc – bowiem, tam gdzie nie będzie kolejek, polecisz praktycznie od reki. Tylko będziesz miała trochę więcej jeżdżenia, ale jaki zysk!

 2. Karooo pisze:

  Hej, u mnie w rodzinie są ogromne problemy z kołataniem. Czy znacie jakieś dobre “sposoby” na to? W zasadzie jedyną opcją są chyba specjaliści rodem z Ameryki dla tamtejszej magnaterii, ale wiadomo, ze to więcej niż bajka.

 3. Damion pisze:

  Wydaje mi się, że najgorsze co nas może trafić – to zapalenie sercowe. Już każde inne zapalenie może być końcem świata, a co dopiero TE! :O więc ludzie, badajcie się 🙂

 4. Paweł pisze:

  Zgadzam się w 100% z artykułem – na temat zmiany stylu życia, jeżeli chcemy ostatecznie podarować sobie wszystkie choroby serca tego świata.

 5. Alexy pisze:

  Jeżeli macie forsę, idźcie do prywaciarzy. Nie dość, że szybciej, lepiej to i macie swoiste ubezpieczenie post faktum. Chociaż fakt faktem, jeżeli będzie trzeba poprowadzić operację- walcie od razu na NFZ, szkoda życia i kasy w związku tym.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany, żeby zostawić komentarz.

Uruchomione przez WordPress